بازیافت طلا از قطعات الکترونیکی

روش ساده و کم هزینه برای بازیافت طلا و سایر فلزات گرانبها از قطعات الکترونیکی ، این روش برای جدا سازی طلا از تمام قطعات مناسب و تست شده است

 بازیافت طلا از قطعات الکترونیکی

تا به الان وسایل الکتریکی زیادی را دور انداخته ایم بدون اینکه بدانیم چه ثروت عظیمی در دل این زباله ها نهفته است.از این به بعد نسبت به زباله های الکتریکی خود وسواس بیشتری به خرج دهیم چون حاوی طلا هستند می توانید آن را خودتان استخراج کنید یا به اشخاصی که می توانند این کار انجام دهند، بفروشید.


طلا یک عنصر نرم ، سنگین و دارای پایداری بسیار است مجموع این خصوصیات باعث می شود در ساخت قطعات الکترونیک و رایانه بسیار پرکاربرد باشد. از این رو افراد و شرکت های زیادی بعد از کار افتادن این وسایل به فکر بازیافت طلا و سایر فلزات گرانبهای از این وسایل می افتند.
بازار بازیافت فلزات گرانبها در 2025 به 11.8 میلیارد می رسدقبل از انجام این کار حتما در نظر داشته باشید که موادی به کار رفته در این مطلب شیمیایی و سمی هستند پس حتما از وسایل ایمنی مناسب از جمله دستکش و ماسک و لباس و عینک ایمنی استفاده کنید و این مراحل را زیر هود یا در فضای کاملا باز انجام دهید چون گاز حاصل از این واکنش ها سمی و مضر است.


بریم سر اصل مطلب: نحوه کار و استخراج طلا از این قطعات


وسایل مورد نیاز:

1- قطعات الکترونیکی: هرچه قطعات قدیمی تر و از برند های اصل و معتبر باشد نتیجه کار بهتر خواهد بود.


الف) برد های الکترونیکی کامپیوتر ، لپتاپ ، گوشی های موبایل و ... : motherboard gold


ب) پین های روکش شده طلایی رنگ و سوکت ها : gold computer pin


ج) سی پی یو ، رم و کارت گرافیک : gold from cpu


د) چیپ ها و سایر قطعات ریز : بسته به برند ممکن از در جاهای مخلتتف از طلا استفاده شده باشد پس هیچ قسمتی را دور نیاندازید. chip gold


simcard gold

2- محلول های شیمیایی :


الف) هیدروژن پراکسید 3% یا همان آب اکسیژنه : یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود و از داروخانه میشه تهیه کرد.


ب)هیدروکلریک اسید یا موریاتیک اسید : با نام تجاری جوهر نمک معروف است و از فروشگاههای اسید فروشی قابل خرید است.


ج) متانول (سایر اسامی: متیل الکل، الکل متیلیک، متیل هیدرات، متیل هیدروکسید و الکل چوب) :


متانول ماده کاملا سمی است و در صورت استفاده حتما مسائل ایمنی را رعایت کنید. حتما از متانول مرک یا خلوص 99 استفاده کنید. این ماده رو باید از مغازه های فروش لوازم تجهیزات آزمایشگاهی تهیه کنید.


د) بوراکس : جهت کاهش دمای ذوب طلا بسیار کاربردی است.


3- قیف ،کاغذ صافی (جهت فیلتر) ،چند ظرف پلاستیکی یا شیشه ای ، همزن ، مشعل یا شعله افکن خوب ، یک ظرف سفالی یا چینی ، آهنربا


روش انجام کار :

قطعاتی که رنگ زرد دارند به احتمال زیادی با طلا آب کاری شده اند این موضوع درباره روکش دندان یا بعضی از سیم های داخل مدار ها و وسایل تزئینی نیز صدق میکند. این موارد بخاطر عدم واکنش پذیری طلا با سایر عناصر و مواد ، از طریق آب کاری با طلا روکش شده اند.پس همه این ها به درد ما می خورند. تا جای ممکن اجزای اضافی را به صورت دستی حذف میکنیم اگر قطعات شما خیلی ریز شده اند در این کار میتوان از آهنربا استفاده کرد، طلا و نقره جذب آهنربا نمی شوند. بعد از حذف موارد اضافی، کار با مواد شیمیایی شروع می شود.


دوباره تاکید کنم کار با این مواد باید یا رعایت نکات ایمنی باشد از برخورد شعله مستقیم به مواد جدا خوداری کنید. دو قسمت هیدروکلریک اسید و یک قسمت پراکسیدهیدروژن را به آرامی مخلوط کنید. بسته به حجم قطات خود می توانید از 2 لیتر اولی و یک لیتر پر اکسیدهیدروژن استفاده کنید.


حالا محلول را به ظرف پلاستیکی که قطعات را داخل آن قرار دادیم اضافه می کنیم و به مدت یک هفته هروز آن را یکبار هم میزنیم تا ذرات ریز طلا کاملا جدا شوند. بعد از یک هفته رنگ محلول کاملا تیره می شود و با تکان دادن آن میتوان طلای شناور در کف ظرف را دید. قطعات را از داخل اسید بیرون بیاورید و به کمک آب تمام ذره های ریز روی آن را به داخل اسید شسته و قطعا تمییز شده را در پلاسیتک محکم را در زباله های خطرناک قرار دهید. asid حال بساط قیف و کاغذ صافی را آماده می کنیم. اسید را از صافی عبور دهید. میتوانید این کار را دوباره با کاغذ صافی دیگر تکرار کنید تا ذرات داخل کاغذ صافی گیر بیفتند. در این قسمت با متانول چند بار ظرف را بشویید و از صافی عبور دهید متانول باعث جدا شدن آب از طلا میشود. البته بخاطر خطرات متانول ترجیح میدهم از آن استفاده نکنم.


filter papar

حالا برای پاک کردن نهایی طلا دو روش هست روش جیوه که کاملا خطرناک و مضر برای محیط زیست هست و ما می رویم سراغ روش دوم ، بوراکس. بوراکس باعث کاهش نقطه ذوب طلا و اجزا دیگر می شود چون نقطه ذوب طلا 1063 درجه سیلسیوس هست و دمای قابل توجهی است بنابراین بوراکس را به موادی که در داخل کاغذ صافی گیر انداختیم اضافه میکنیم و با شعله افکن حرارت میدهیم تا اجزای که زودتر ذوب شدند به خاکستر و اجزای با نقطه ذوب بالا به سربار تبدیل شوند و طلا با خلوص بسیار خوبی داشته باشیم کار حرارت دهی را داخل یک ظرف سفالی انجام دهید چون دمای بسیار بالا را تحمل میکند.


gold from electronic

برای ثبت دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید